Ruční lis na plasty je technologicky nejjednodušší zařízení se kterém jsem se zatím setkal. V principu jde o roztavení plastové drtě a následné lisování do požadovaného tvaru. V tomto článku se dozvíte které materiály používám, jaké výrobky můžete vytvořit, kde získat podklady pro výrobu nebo nákup zařízení.

Impulz pro mě bylo video od Precious Plastic, ve kterém popisují stavbu lisu. Koncepčně řešili lisování výrobků uvnitř trouby, kde probíhalo i chladnutí materiálu. To mi přišlo časově a energeticky poměrně neefektivní. Rozhodl jsem se změnit koncept – do trouby vložím formu s materiálem, ale poté ji vytáhnu a lisování s následným chladnutím bude probíhat mimo troubu. Vytvořil jsem 3 konstrukční varianty: samoostatný mini lis, mini lis s rámem a úložným prostorem na materiál a nakonec kompletní sestavu včetně trouby Ikea Görlig.

 

Ikdyž je zařízení poměrně malé, již nyní na prototypu vyrábím ciferníky na hodiny Waste Clock s průměrem 30 cm, podložky s klipem na papíry A4, obrázky Waste Art 275x275mm, nebo jsem zkoušel i lisování kšiltů k čepicím. Využití je však mnohem více. Mezi nejznámější produkty vyráběné lisováním v komunitě Precious Plastic patří květináče, dlaždice, podtácky apod.

Plastmakers - Waste Clock

Jako vstupní materiál doporučuji používat plastovou drť s velikostí 5-8 mm (čím větší kousky, tím déle se budou tavit). Osvědčily se mi typy termoplastů (HDPE, PP). Mezi nejznámější vstupní surovinou mohou posloužit víčka od PET lahví. Kromě toho s oblibou využívám i materiál z kýblů. Plastovou drť můžete získat v některém z místních recyklačních středisek, nebo si ji sami sesbírat a rozdrtit. Pokud byste potřebovali poradit, napište.

Teplota a čas pečení závisí na tvaru vašeho výrobku a zvoleném materiálu. Pro představu – černé hodiny vyrobené z PP se pekly 50 min na teplotu 220 stupňů Celsia a následně chladly ve formě po vytažení z trouby 30 minut. Pokud však jednou do trouby dáte péct plasty, už ji nepoužívejte pro pečení jídla 🙂 Více zkušeností a rad a doporučení, které jsem za několik měsíců posbíral se můžete dozvědět formou praktického workshopu v dílně v Liberci.

Když se rozhodnete vyrobit vlastní zařízení, můžete využít například výrobních podkladů, které zdarma sdílím zde.

V případě zájmu si můžete vybrat mezi 3 typy zařízení, které můžu na zakázku vyrobit. Pokud jste nezisková organizace, nebo výuková instituce (např.: ZŠ, SŠ, SOU, VŠ) můžu nabídnout malou slevu.

 

 

%d