Plastové víčka sbíralo, nebo stále sbírá v rámci různých sbírek pomoci poměrně hodně lidí. V tomto krátkém článku se dozvíte o možném zpracování tohoto materiálu na nové výrobky – v tomto případě plastové karabiny.

Plastové PET lahve na balenou vodu bývají opatřeny víčky, které jsou nejčasteji vyrobeny z HDPE (vysokohustotní polyetylen). Existuje několik druhů plastů a my se v tomto článku zaměříme na využití pouze HDPE víček.

Krok 1 – sběr víček 

Víčka by měla být pro další zpracování čistá a zbavená papírových nálepek jako jsou např. cenovky apod. Pro zajímavost, existuje i sběr plastu s jejich odkupem. Výkupní cena na webu Plastozrout.cz je 6 Kč/kg. Hmotnost 1 víčka standardní velikosti je 1,5g. Nepotřebujete mít vysokou školu, aby Vám došlo, že na 1 nasbírané kilo víček potřebujete vypít 667 lahví s balenou vodou. 🙂

Krok 2 – drcení víček

Drcení nám umožní materiál snáze zpracovávat a umožní skladování v menších krabicích. Na drcení používám open source prototyp domácího drtiče na plasty. Přehrát video. Za hodinu zvládne drtič pomlít přibližně 5 kg plastových víček na hrubost, kterou budeme potřebovat pro vstřikování plastů. Hmotnost 1 karabiny odpovídá 3 plastovým víčkům.

Krok 3 – vstřikování plastů

Vstřikování plastů je standardní výrobní technologie, kterou je možné mít i v domácích podmínkách. V rámci celosvětového projektu Precious Plastic byla navržena konstrukce vstřikovacího lisu, která je neustále zlepšována. Přehrát video.

Kromě vstřikolisu je potřeba také vstřikovací forma, která nám definuje, jaký tvar bude mít výrobek. Forma na výrobu karabin umožňuje udělat 6 kusů současně. Ve videu níže uvidíte, jak teče roztavený plast do formy na obličejový štít.

V principu funguje vstřikování na tomto ručně ovládaném stroji tak, že plastovou drť nasypete do válce, který se zahřívá na teplotu 200 – 260 stupňů Celsia (podle druhu plastu). Ve válci dojde přibližně po 15 minutách k úplnému roztavení 120 g materiálu. Poté je možné našroubovat vstřikovací formu a stlačením páky vytlačit plast do formy. Ve formě plast do 2 min úplně vytuhne a je možné výrobek vyjmout.

Vstřikování plastů není jediná metoda, jak zpracovat plastová víčka v domácích podmínkách. Podívejte se, jak je možné plasty lisovat.

Doufám, že máte nyní lepší představu o tom, jak je možné zpracovat plastová víčka. V případě zájmu o více informací mě můžete kontaktovat: info@plastmakers.com nebo sledujte další novinky na Instagramu @Plastmakers a Youtubovém kanálu. 

Tom

%d