Posbírat, roztřídit, rozdrtit, zpracovat, používat.

Pro vlastní výrobu plastových produktů musíte začít správným vytříděním. Osobně se zaměřuji se na zpracování Polypropylenu (PP), Polyethylenu (PE) a High density polyethylenu (HDPE). Po vytřídění doporučuji odpad zbavit nečistot a chemikálií a roztřídit podle barev. Dobré video se stručným popisem plastů je zde. Jakmile máte dostatečné množství materiálu je důležité jej v závislosti na dalších procesech drtit na menší kusy.

Video: Prototyp drtiče plastů konstrukce Plastmakers. Vyrobeno v České republice. 

Pro lisování mohou být kousky větší s velikostí 0 – 10 mm. Pro vstřikování však doporučuji používat jemnější směs drti s velikostí do 5 mm. Čím menší jsou kousky, tím rychleji se materiál prohřeje a lépe promíchá.

Samotné drcení můžete udělat různými způsoby od ručního nařežání kousků nožem, nebo vhozením do starého mixéru. Pokud ale plánujete větší objemy výroby a nechcete investovat do drahých průmyslových řešení, můžete si vyrobit nebo koupit svůj vlastní drtič.

Pro tyto účely jsem se rozhodl upravit konstrukci Shredder mini 2.0 vyvinutou Precious Plastic. V rámci Starter packu #Drcení poskytnu zdarma modely upravené konstrukce společně s výkresy již 1.9.2020. Zájemcům budu nabízet k prodeji samostatné komponenty, nebo zařízení jako celek.

S provozem prototypu jsem zatím spokojený. Největší problém spočívá v čištění zbytků plastů, které po drcení zůstávají a nechci, aby došlo ke smíchání s dalším typem materiálu. Cílem je tento čas zkrátit na polovinu pomocí drobných úprav.

Drtič

Obrázek: Konstrukce prototypu drtiče plastů

Pokud vás konstrukce zaujala a máte zájem o stavbu vlastního drtiče, můžete se na mě kdykoliv obrátit.

Tomáš

%d